Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

Ucuz Elektrik Tarifesinden Yararlanan İmalat Firmalarımıza Önemli Duyuru

Değerli Üyelerimiz;

Resmi Gazetenin 10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı nüshasında yayımlanan 1 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 385’inci maddesinin (a) bendi ile sanayi işletmelerinin sicilini tutmak, sanayi istatistikleri ve analizlerini üretmek görevi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına verilmiştir. Bu görevin yürütülmesi ise 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu ile sağlanmaktadır.

Bu kapsamda, söz konusu Kanun uyarınca sanayi siciline kayıt edilen sanayi işletmesi adına sicil belgesi düzenlenmektedir. Sanayi sicil belgesine sahip olan sanayi işletmeleri, üretimde kullandıkları elektriği ticarethane aboneliğine göre daha ucuz olan sanayi aboneliği tarifesinden kullanmaktadır. Bir başka deyişle, sanayi sicil belgelerini zamanında vize ettirmeyen işletmelerin vize süresinin sona erdiği tarihten itibaren elektrik satış tarifeleri ucuz olan sanayi aboneliği yerine pahalı olan şantiye yada ticarethane aboneliği olarak değiştirilecektir.

Bu bağlamda; İlimiz sınırları dahilinde imalat kolunda faaliyet gösteren işletmelerin mağduriyet yaşamaması için sanayi sicil belgelerinin Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (sanayisicil.sanayi.gov.tr) üzerinden zamanında vize ettirilmesi, aksi takdirde sanayi sicil belgelerinin geçersiz sayılacağı, dolayısıyla ucuz elektrik tarifesinden de yararlanamayacağı bildirilmiştir.

Detaylı bilgi edinmek isteyenler Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün 444 61 00 no’lu telefonundan destek alabilirler.

Bilgilerinize sunulur.


Benzer Odamızdan Haberler

Ardeşen TSO 'dan Oda Üyesi Özel Çay Fabrikası Temsilcileri İle Birlikte Ardeşen Kaymakanlığına Ziyaret
Ardeşen TSO'dan Halkbankası Yeni Müdürü Sn. Bahar Ural'a Hayırlı Olsun Ziyareti
2019 Yılına Ait Bilgileri İçeren Yıllık İşletme Cetveli Giriş İşlemleri 31 Ağustos 2020 tarihine kadar Yapılacaktır.
Sarıkamış Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz
Ardeşen TSO 90. Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.
Ardeşen TSO 89. Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi