Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU PROJESİ MUTLAKA YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI

Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası (Ardeşen TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu, Karadeniz sahilindeki tüm illeri kapsayacak olan Samsun-Sarp Demir Yolu Projesi’nin önemine vurgu yaparak, projenin bir an önce devreye alınmasını beklediklerini söyledi.

Başkan Kuyumcu; “Bir bölgenin gelişmişlik düzeyi ile o bölgedeki ulaşım ağı arasında güçlü bir ilişki vardır. Samsun-Sarp Demir Yolu Projesi, Türkiye’nin kuzeyinde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerini doğrudan birbirine bağladığı gibi, bu illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına eklemleyebilecektir. Bu bölgede anılan illerin ortak özelliği Türkiye’de en çok iç göç veren iller olmasıdır. Bunun en önemli nedeni ise istihdam imkânlarının kısıtlı olmasıdır. Proje, bölgemize gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere pek çok ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sorunun çözümünde önemli bir katkı sağlayacak ve sanayileşmenin de önünü açacaktır.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ile Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde turizmin ve ticaretin canlanacağına ve hızlanacağına vurgu yapan Başkan Kuyumcu, sözlerine şöyle devam etti: “Samsun-Batum bağlantısının sağlanması Asya ile Avrupa arasında önemli geçiş noktalarından biri olan Karadeniz’in lojistiğinin en büyük eksikliği giderilmiş olacak ve Sarp’a kadar uzanacak demiryolu sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelerle ticari faaliyetler güçlenecektir.”

Proje ile yeni ticari sektörlerin ortaya çıkacağını ifade eden Başkan Kuyumcu; “Samsun-Sarp Demiryolu Projesi tamamlandığında bölgemizde deniz yolu taşımacılığı da artacaktır. Deniz yolu taşımacılığını şu anda çok fazla kullanmıyoruz. Gelecekte projenin tamamlanmasıyla birlikte deniz yolu taşımacılığı da daha aktif bir duruma gelecektir. Böylelikle ürünlerimizi daha ucuz, ekonomik ve konforlu bir şekilde ithal etme fırsatı bulacağız.” dedi.

Ardeşen TSO olarak, Samsun-Sarp Demir Yolu Projesi’ne çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Kuyumcu, projenin bir an önce devreye alınmasını beklediklerini söyledi.


Benzer Odamızdan Haberler

Başkan Kuyumcu Türkiye Yüzyılında Sivil Toplum Buluşması’na Katılım Sağladı
Sanayi Sicil Belgesi Elektrik İndirimi Şartları
Başkan Kuyumcu'dan Yerumoni Firması Sahibi Sn. Caner Parlağı'ya Ziyaret
TOBB MEYBEM Değerlendiricisi Kadir Öztürk'ten Başkan Kuyumcu'ya Ziyaret
İl Genel Meclis Üyemiz Recep Badoğlu'ndan Odamıza Ziyaret
Akreditasyon Sorumlusu İlker Oğuz'dan Üyelerimize Ziyaretler