Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

Deprem Gerçeğinden Kaçamayız; Hazırlıklı Olmalıyız

Türkiye dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin yüz ölçümünün % 42’si birinci derece deprem kuşağı üzerindedir. Bu kapsamda, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz ve tüm hazırlıklarımızı buna göre yapmamız gerekiyor.

Deprem gerçeğinden kaçamayız; hazırlıklı olmalıyız.

AFAD ekipleri Türkiye’de depremler ve afetler karşısında yetkili bir kurum olarak görev yapıyor. Sadece AFAD’ın yapacağı çalışmalarla bu afetlerin üstesinden gelmek, felaketleri önlemek mümkün değil. Bunun bir toplumsal bilince dönüşmesini ümit ediyoruz. Depremlere hazırlık konusu çok önemlidir.

Tedbirler; deprem öncesi, sırası ve sonrası tedbirler şeklinde 3’e ayrılır. Bunların en önemlisi deprem öncesi hazırlıktır. Bunlarda asıl olan da zemini sağlam, etüdü yapılmış binalarda oturmaktır.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve ülkemizin birçok kentini etkileyen depremler maalesef büyük bir yıkıma neden olmuş, can ve mal kaybına sebebiyet vermiştir. Maalesef bu depremler bizlere bir kez daha göstermiştir ki ülkemizin büyük bir bölümünde yapı stokumuzda sorunlar mevcuttur.

Bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için radikal tedbirler almamız gerekiyor. Bu kapsamda Ardeşen TSO olarak çağrımız şudur: Sadece deprem bölgesi özelinde değil ülke genelinde kentsel dönüşüm seferberliğinin bir an önce başlatılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm bina bazlı değil ilçe bazlı olmalı. Tamamen bir bütün olarak ele alınıp gerekiyorsa kötü zeminli, depreme dayanıksız yerleri terk edip, transfer alanları oluşturup oralarda yapılar yapılmalı. Ayrıca, inşaat sürecinin her aşamasında rol alan müteahhitlerin, mühendislerin, mimarların, yapı denetimcilerinin ve ustaların yeterliliklerinin belgelenmesi ve sorumluluklarının farkında olması gerekiyor.

Bu vesile ile bir kez daha; depremlerde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet; aileleri, yakınları ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

ARDEŞEN TİCARET VE SANAYİ ODASI


Benzer Odamızdan Haberler

Yetenek Kapısı Çevrimiçi Kariyer Platformu Hakkında
Odamızda Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Düzenlendi
Milli Eğitim Bakanımız Sn. Ziya Selçuk İle TOBB Ekonomi Şurasında Buluşma
TOBB Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İştişare Toplantısı Gerçekleşti
Türkiye’de KOBİ’lerin E-Karnesi Anket Çalışması
S.S. Ardeşen Kadınlar El Sanatları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Satış Ofisi Açılış Töreni